Miody

Miód

Miód pszczeli  jest naturalnym produktem wytwarzanym z nektaru kwiatowego lub spadzi. Soki nektaru lub spadzi są zbierane przez pszczoły, następnie przerabiane w ulu i wzbogacane w substancje wytwarzane przez pszczoły  (m.in.enzymy). Dzięki pracy pszczół miód stopniowo dojrzewa i jest składany  w zasklepionych plastrach pszczelich.

  Dobry miód pszczeli wcześniej czy później krystalizuje. Krystalizacja przebiega w miodach wiosennych szybko, bo już w kilkanaście dni po miodobraniu. Przyczyną tego jest zwiększona zawartość glukozy . Dłużej nie krystalizują miody z większą zawartością fruktozy, jak np. miód akacjowy.

  Krystalizacja miodu nie zmienia jego wartości odżywczo – leczniczych,  lecz tylko konsystencję!

Miód krystalizując jaśnieje, np. płynna ciemna spadź robi się jasno-szaro-zielona. Miód skrystalizowany (krupiec)

można doprowadzić z powrotem do płynności (patoki), bez utraty jego cennych właściwości, wolno podgrzewając go do temperatury 42ºC.

Jak spożywać miód? Najlepiej rano, na czczo i wieczorem, rozpuszczając wcześniej w małej ilości letniej wody. Można do smaku dodać soku ze świeżo wyciśniętej cytryny.

Dawkowanie: dzieci: do 16 lat -10÷40g, dorośli- 40÷60 g. Powyższe ilości można zażywać jednorazowo lub w dwóch dawkach.

przepisy miodowe
przepisy miodowe(źródło-Echo Dnia)

MIODY

  • miód akacjowy – stosowany w leczeniu nadkwasoty żołądka, zaburzeń przewodu pokarmowego, układu trawiennego, odznacza się niską aktywnością antybiotyczną, pomocny w leczeniu wrzodów żołądka, dwunastnicy, zapalenia błony śluzowej i stanów kurczowych jelita cienkiego i grubego.
  • miód gryczany – odznacza się wysoką aktywnością antybiotyczną, stosowany w leczeniu i prewencji schorzeń układu krążenia, powodowanych przede wszystkim występowaniem miażdżycy, eliminuje cukier jako wiodący czynnik ryzyka wystąpienia stanów miażdżycowych, stosowany również w stanach osłabienia pamięci, wzroku i słuchu oraz w schorzeniach wątroby, wykazując działanie detoksykacyjne

miód koniczynowy – wykazuje działanie wykrztuśne, napotne, uspokajające, moczopędne, przeciwzapalne; stosowany w zapaleniu oskrzeli i górnych dróg oddechowych, niedokrwistościach, biegunkach i wyczerpaniu nerwowym, anemii,

Pszczoła miodna na koniczynie białej. fot.AS
fot.M.S

  • miód lipowy – wykazuje działanie napotne, przeciwgorączkowe, przeciwskurczowe, uspokajające, wykrztuśne, obniżające ciśnienie krwi; stosowany w ostrych i przewlekłych chorobach przeziębieniowych, anginach, zapaleniach zatok obocznych nosa, chorobach dróg moczowych, nerwicach;odznacza się wysoką aktywnością antybiotyczną.
  • miód malinowy- działa napotnie ,rozgrzewająco, antyseptycznie, przeciwgorączkowo; jest lekiem przeciwko miażdżycy; stosuje się go w przeziębianiach , schorzeniach górnych dróg oddechowych, nieżycie żołądka, jelit, niedokrwistości i prewencyjnie w miażdżycy.
  • miód mniszkowy – stosuje się w chorobach wątroby, dróg żółciowych, chorobach reumatycznych, niedokrwistości, schorzeniach żołądka oraz stanach wyczerpania psychicznego
     
  • miód rzepakowy- łatwo przyswajalny przez wątrobę zwiększa jej możliwości detoksacyjne ; stosowany w miażdżycy oraz chorobach wątroby i dróg żółciowych, także w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych; odznacza się niską aktywnością antybiotyczną; stosowany przy schorzeniach skóry; obniża ciśnienie krwi, jest wchłaniany już w przełyku i wzmacnia mięsień sercowy; ułatwia gojenie się ran i oparzeń.
     
  • miód wrzosowy – ma barwę od bursztynowej do ciemnobrunatnej. Jego charakterystyczną cechą jest naturalna galaretowata konsystencja, która zanika po krystalizacji. Miód o bardzo silnym aromacie i smaku, rzadki i ceniony. Polecany w stanach zapalnych dróg moczowych i gruczołu krokowego, kamicy nerkowej oraz zapaleniu jelit i biegunce.
  • miód wielokwiatowy – ze względu na łagodny smak miód wielokwiatowy polecany jest szczególnie dla dzieci. Miód pochodzący z kwiatów letnich ze względu na silniejsze właściwości inhibinowe, znajduje przede wszystkim w zapobieganiu i leczeniu grypy i chorób z przeziębienia, jak również chorób dolnych dróg oddechowych.
  • miód spadziowy – to wspaniały miodowy „antybiotyk”, działa przeciwzapalnie, antyseptycznie i wykrztuśnie, zawiera  cztery razy więcej aktywnego biologicznie żelaza niż miody nektarowe, zwiększa odporność organizmu. Miód spadziowy  szczególnie polecany jest przy przeziębianiach i infekcjach górnych dróg  oddechowych .

         Aktywność antybiotyczna krajowych miodów odmianowych (materiał w pliku obok) MIODY


"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy"